בשורה למבקרי העיר העתיקה בירושלים: לראשונה בהיסטוריה, אחרי 10 שנות עבודה של 7 גורמים ממלכתיים – העיר העתיקה של ירושלים מונגשת לבעלי מוגבלויות תנועה.

ירושלים העתיקה וחומותיה הן אתר מורשת עולמי של אונסק"ו והמקום המתוייר ביותר במדינת ישראל עם כ-10 מיליון מבקרים מדי שנה. ההנגשה באה להקל על העומס ברחובות הראשיים ולאפשר גם למשתמשי עגלות (כולל עגלות ילדים), כסאות גלגלים ובעלי מוגבלויות אחרות לבקר באתרי התיירות של העיר, בהתבסס על ריבוי השימושים במרחב: מסחר, הולכי רגל, עגלות, רכבים, ילדים ותיירים, תוך התאמת המבנה הטופוגרפי וההיסטורי של רחובות העיר לתנועת רכבי חירום ואמצעי עזר לניידות.

במצטבר הונגשו כ-4 ק"מ של רחובות ברובעים המוסלמי, הארמני היהודי והנוצרי והותקנו כ-2 ק"מ מצטברים של מאחזי יד לצד גרמי מדרגות, המהווים כ-60% מכלל הדרכים הציבוריות.

באי העיר יכולים מעכשיו לתכנן את דרכם המונגשת באמצעות אפליקציה ייעודית וחינמית בשם נגישות ירושלים-העיר העתיקה |Accessible JLM-Old City (ב-8 שפות) המאפשרת ניווט בזמן אמת בין הסמטאות והאתרים.

הורדת האפליקציה לאנדרואיד >>

הודרת האפליקציה לאפל >>

הדגמת פעילות האפליקציה >>

הפרוייקט כולל גם הנגשה מרחבית אל העיר העתיקה:

כל שערי העיר מונגשים כעת, ובנוסף ניתן להגיע לעיר העתיקה גם באמצעות השאטל החינמי "חופשי לעיר העתיקה" היוצא ממתחם התחנה עד לשער האשפות וחזרה על בסיס יומי (כולל שאטל מונגש לכיסאות גלגלים אחת לשעה).

מבקרי העיר העתיקה יכולים גם להוריד ללא תשלום סיורים קוליים מודרכים במסלולים מונגשים באפליקציית "סיורים קוליים בעיר העתיקה" (במסלולים: הרובע היהודי, ויה דולורוזה, הר הבית, משער יפו לשער ציון)

הנגשת העיר העתיקה מבוצעת במימון משרד ירושלים ומורשת והרשות לפיתוח ירושלים (הרל"י) יחד עם  משרד התיירות, מחלקת הנגישות בעיריית ירושלים, המוסד לביטוח לאומי ורשות העתיקות, בביצוע החברה לפיתוח מזרח ירושלים (פמ"י), בליווי יועצי נגישות, במגבלות הטופוגרפיות המקומיות ובעלות של למעלה מ-20 מיליון שקלים.

כנס בינלאומי בנושא הנגשת ערים היסטוריות יתקיים בירושלים בספטמבר 2019 – לינק לאתר הכנס!!: http://www.jacsummit.com/